Oops! You don't have Javascript enabled. Some features on this site might not work correctly.

Council

Jump to:      2017 - 2018 Meeting Schedule   Member Listing   Meeting Archives   

GEC Meetings

The GEC meets monthly on the third Wednesday of each month during the academic year at 3:30 – 5:00 pm.

GEC Membership

(as outlined in the KSU University Handbook- 3.1.2 Shared Governance and Committees)

General Education Council, GEC (permanent) — assigned to the Faculty Senate and
advisory to the Associate Vice President for Curriculum

a. Purpose: The General Education Council serves as an advocate for and facilitator of the
general education program on the KSU campus. It is the voice that speaks for the general
education program, much as the academic departments speak for their majors. Its goal is
to develop and maintain a unified, integrated, and effective general education program.
The council is advisory and submits proposals to the UPCC.

b. Membership: The council is chaired by the Associate Vice President for Curriculum.
General education coordinators are those faculty/administrators who coordinate general
education activities in their respective departments and function as liaisons between those
departments and the council.

  1. TF 20: one general education coordinator from each discipline represented
    in the core: anthropology (appointed by chair), art & design (coordinator
    of art & design), molecular & cellular biology (elected), ecology,
    evolution, & organismal biology (elected), chemistry (elected),
    communication (general education coordinator), criminal justice
    (volunteer), dance (coordinator of dance), economics (appointed), English
    (director of composition), foreign language (coordinator of French
    programs), geography (appointed by chair), history (appointed by chair),
    interdisciplinary studies (elected), mathematics (appointed by chair),
    music (appointed by dean), philosophy (selected), physics (appointed),
    political science (appointed by chair), psychology (coordinator general
    psychology), sociology (volunteer), and theatre and performance studies
    (coordinator of theatre).
  2. The coordinator of WELL 1000.
  3. A director from the Department of First-Year Programs (either the
    Director of the First-Year Seminar or the Director for Learning
    Communities).
  4. One representative elected from the Bagwell College of Education.
  5. One representative elected from the Southern Polytechnic College of
    Engineering and Engineering Technology.
  6. One representative elected from the College of Architecture and
    Construction Management.
  7. One representative elected from the College of Computing and Software
    Engineering.

c. Term: 2 years

New Course Proposals for General Education Courses

New course proposals for general education courses require approval by the GEC before the proposal is reviewed by the UPCC.

New course proposals for general education courses undergo two readings. However, the GEC may opt to waive the second reading of a specific proposal.

The GEC requests that proposals be submitted to the GEC Chair one week prior the first reading of the new course proposal by the GEC.

^top

Schedule

Click on the dates below for more information about each meeting.

All meetings (except the retreat) will occur on the 3rd Wednesday of the month from 3:30 - 5pm.

Download the pdf of meeting times and proposal deadlines here.

2017 - 2018

  • Retreat, 1:00 - 4:00pm, Prillaman Hall, Room 1103

    • Agenda
    • Minutes
  • Location: Kennesaw Hall 1302

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: September 13, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: October 11, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: November 8, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: January 10, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: February 7, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: March 14, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: April 14, 2018

^top

Member Listing

  • Membership determined at the beginning of the academic year.
    • Department
      Council Status
      Member Name
    • Architecture and Construction Management College
      Voting Member
      Bronne Dytoc
    • Anthropology
      Voting Member
      Debarati Sen
    • Art and Design
      Voting Member
      Debra Hutchinson
    • Bagwell College of Education
      Voting Member
      Natasha Thornton
    • Biology - Molecular and Cellular
      Voting Member
      Joy Brookshire
    • Biology - Ecology, Evolution, and Organismal
      Voting Member
      Matt Laposata
    • Chemistry
      Voting Member
      Huggins Msimanga
    • Communication
      Voting Member
      Emily Holler
    • Computing and Software Engineering College
      Voting Member
      Ashley McClure
    • Criminal Justice
      Voting Member
      Chris Totten
    • Dance
      Voting Member
      Natalie Berry
    • Economics
      Voting Member
      Michael Patrono
    • English
      Voting Member
      Rochelle Harris
    • First-Year Seminar or Learning Communities Director
      Voting Member
      Cathy Bradford
    • Foreign Languages
      Voting Member
      Lucie Viankinnou-Brinson
    • Geography
      Voting Member
      Matt Waller
    • Health Promotion and Physical Education
      Voting Member
      Mia Oberlton
    • History
      Voting Member
      David Parker
    • Interdisciplinary Studies
      Voting Member
      Seneca Vaught
    • Literature
      Voting Member
      Brian Artese
    • Mathematics
      Voting Member
      Bruce Thomas
    • Music
      Voting Member
      Edward Eanes
    • Philosophy
      Voting Member
      Susan Rouse
    • Physics
      Voting Member
      Russ Patrick
    • Political Science
      Voting Member
      Tom Doleys
    • Psychology
      Voting Member
      Corinne McNamara
    • Sociology
      Voting Member
      Brian Starks
    • Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology
      Voting Member
      Valmiki Sooklal
    • Theatre and Performance Studies
      Voting Member
      Margaret Baldwin
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Val Whittlesey
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Jamie Grimes
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Amy Jones
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Chris Hutt
    • Office of Institutional Effectiveness
      Non-voting
      Kevin Gwaltney
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Julie Newell
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Sarah Holliday
    • Bagwell College of Education
      Non-voting
      Rachel Blase
    • Ecore
      Non-voting
      Elke Leeds
    • Department
      Council Status
      Member Name
    • Architecture and Construction Management College
      Voting Member
      Bronne Dytoc
    • Anthropology
      Voting Member
      Debarati Sen
    • Art and Design
      Voting Member
      Debra Hutchinson
    • Bagwell College of Education
      Voting Member
      Barbara Salyer
    • Biology - Molecular and Cellular
      Voting Member
      Joy Brookshire
    • Biology - Ecology, Evolution, and Organismal
      Voting Member
      Matt Laposata
    • Chemistry
      Voting Member
      Huggins Msimanga
    • Communication
      Voting Member
      Jan Phillips
    • Computing and Software Engineering College
      Voting Member
    • Criminal Justice
      Voting Member
      Chris Totten
    • Dance
      Voting Member
      Sara Holmes
    • Economics, Finance, and Quantitative Analysis
      Voting Member
      Michael Patrono
    • English
      Voting Member
      Letizia Guglielmo
    • First-Year Seminar or Learning Communities Director
      Voting Member
      Cathy Bradford
    • Foreign Languages
      Voting Member
      Lucie Vankinnou-Brinson
    • Geography
      Voting Member
      Matt Waller
    • Health Promotion and Physical Education
      Voting Member
      Amy Howton
    • History
      Voting Member
      Ryan Ronnenberg
    • Interdisciplinary Studies
      Voting Member
      Seneca Vaught
    • Mathematics
      Voting Member
      Bruce Thomas
    • Music
      Voting Member
      Edward Eanes
    • Philosophy
      Voting Member
      Susan Rouse
    • Physics
      Voting Member
      Erin Sutherland
    • Political Science
      Voting Member
      Tom Doleys
    • Psychology
      Voting Member
      Corinne McNamara
    • Sociology
      Voting Member
      Jesse Benjamin
    • Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology
      Voting Member
      Valmiki Sooklal
    • Theatre and Performance Studies
      Voting Member
      Margaret Baldwin
    • Office of the Provost / VPAA
      Nonvoting Member
      Val Whittlesey
    • Office of the Provost / VPAA
      Nonvoting Member
      Jamie Grimes

^top

Gen Ed Council Meeting Archives

^top

©
Assistive Options

Top of page


Assistive Options

Open the original version of this page.

Usablenet Assistive is a Usablenet product. Usablenet Assistive Main Page.